ESD2CAN24DBZRQ1
DigiKey Part Number
296-ESD2CAN24DBZRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-ESD2CAN24DBZRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-ESD2CAN24DBZRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD2CAN24DBZRQ1
Description
TVS DIODE 24VWM 37VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37V (Typ) Clamp 5.7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESD2CAN24DBZRQ1 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
3pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
35.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.7A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
210W