APT1608SGC
DigiKey Part Number
754-1121-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1121-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1121-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608SGC
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Green 568nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APT1608SGC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
565nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm