KUP-11A55-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 1.015
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 136
Datasheet
New Product
Image for KUP-11A55-24 is not available
KUP-11A55-24
DigiKey Part Number
1111-KUP-11A55-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11A55-24
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS KUP-11A55
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
240VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA
Coil Resistance
85 Ohms
Coil Current
84 mA