KUP-11AA5-24 (secondary)
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
KUP-11AA5-24
DigiKey Part Number
PB2274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11AA5-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
85 Ohms
Coil Current
84 mA