FN258-16-29 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 12
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 16 A DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
FN258-16-29
DigiKey Part Number
817-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN258-16-29
Description
LINE FILTER 16A CHASSIS MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
16 A
Manufacturer
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
Inverters, Power Drive Systems
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Configuration
Two Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
277 V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
480 V