FN258-16-07 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 817-1077-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FN258-16-07 |
Description | LINE FILTER 16A CHASSIS MOUNT |
Customer Reference | |
Detailed Description | Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 16 A DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current 16 A |
Manufacturer TE Connectivity Schaffner | Frequency - Operating DC ~ 60Hz |
Series | Applications Inverters, Power Drive Systems |
Packaging Tray | Approval Agency CSA, ENEC, UR |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -25°C ~ 100°C |
Filter Type Three Phase (Delta) | Mounting Type Chassis Mount |
Configuration Two Stage | Termination Style Terminal Block |
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 277 V | Base Product Number |
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 480 V |