NHSA501R0F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 942
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 48
Datasheet
Riedon products by Bourns
In Stock: 38
Similar
Ohmite
In Stock: 195
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
1 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
NHSA501R0F
DigiKey Part Number
NHSA501R0F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHSA501R0F
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NHSA501R0F Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W