850F1R0E
850F1R0E
850F1R0E
DigiKey Part Number
850F1R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
850F1R0E
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Detailed Description
1 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
850F1R0E Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
0.620" (15.75mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W