ANT-433-HETH
DigiKey Part Number
ANT-433-HETH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-433-HETH
Description
RF ANT 433MHZ HELICAL SLD TH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Helical Solder Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-433-HETH Models
Category
Antenna Type
Helical
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
1.9dBi
Termination
Solder
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Through Hole
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.350" (8.89mm)
Frequency (Center/Band)
433MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
418MHz ~ 458MHz