ANT-433-HESM
DigiKey Part Number
ANT-433-HESM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-433-HESM
Description
RF ANT 433MHZ HELICAL SOLDER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Helical Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-433-HESM Models
Category
Antenna Type
Helical
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
1.9dBi
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.350" (8.89mm)
Frequency (Center/Band)
433MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
418MHz ~ 458MHz