KUP-11A55-24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1111-KUP-11A55-24-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KUP-11A55-24 |
Description | GENERAL PURPOSE RELAYS KUP-11A55 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Series | Coil Insulation Class B |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 20.4 VAC |
Part Status Active | Operate Time 15 ms |
Mounting Type | Release Time 10 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -45°C ~ 55°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
Contact Rating (Current) 10 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 240VAC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 2400VA | Coil Resistance 85 Ohms |
Coil Current 84 mA |