AVRH10C221KT1R5YA8
DigiKey Part Number
445-AVRH10C221KT1R5YA8TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-AVRH10C221KT1R5YA8CT-ND - Cut Tape (CT)
445-AVRH10C221KT1R5YA8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRH10C221KT1R5YA8
Description
VARISTOR 220V 500MA 0402
Detailed Description
220 V 500 mA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVRH10C221KT1R5YA8 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
500 mA
Energy
0.01J
Capacitance @ Frequency
1.5 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
70 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
242 V