TSW-102-23-F-S
DigiKey Part Number
SAM10326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-102-23-F-S
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-102-23-F-S Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C