IQL24021A120V-009-R
DigiKey Part Number
285-2228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQL24021A120V-009-R
Description
DC DC CONVERTER 12V 252W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 12V 21A 20V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQL24021A120V-009-R Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 118°C
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Intermediate Bus Converter
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Min)
20V
Size / Dimension
1.86" L x 1.45" W x 0.52" H (47.2mm x 36.8mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
21A