DLP240-24-1/E | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-DLP240-24-1/E-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DLP240-24-1/E |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 240W |
Manufacturer TDK-Lambda | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Bulk | Efficiency 86% |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -10°C ~ 60°C (With Derating) |
Input Type AC | Features Adjustable Output, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.33" L x 4.72" W x 3.82" H (110.0mm x 120.0mm x 97.0mm) |
AC Voltage - Input 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 265 VAC | Approval Agency CE |
Voltage - Output 1 24V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 10A |