NRS5024T100MMGJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NRS5024T100MMGJ |
Description | FIXED IND 10UH 1.2A 125 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 125mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NRS5024T100MMGJ Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 1.7A |
Mfr | Shielding Semi-Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 125mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 21MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 120°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm) |