LSXND5050WDL100MMG
DigiKey Part Number
587-LSXND5050WDL100MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND5050WDL100MMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND5050WDL100MMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND5050WDL100MMG
Description
FIXED IND 10UH 1.2A 150 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 150mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
21MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)