SPC18P8LM4H-1
DigiKey Part Number
6017-SPC18P8LM4H-1CT-ND - Cut Tape (CT)
6017-SPC18P8LM4H-1DKR-ND - Digi-Reel®
6017-SPC18P8LM4H-1TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPC18P8LM4H-1
Description
SPC18P8LM4H-1
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Hz ~ 20 kHz Digital, PDM Microphone MEMS (Silicon) 1.65 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-26dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Category
Voltage - Rated
1.8 V
Manufacturer
Syntiant
Voltage Range
1.65 V ~ 3.6 V
Part Status
Active
Current - Supply
1.675 mA
Type
MEMS (Silicon)
Port Location
Bottom
Output Type
Digital, PDM
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.138" L x 0.079" W (3.50mm x 2.00mm)
Frequency Range
25 Hz ~ 20 kHz
Height (Max)
0.039" (1.00mm)