STTH10LCD06FP
DigiKey Part Number
497-12353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH10LCD06FP
Description
DIODE STD 600V 10A TO220FPAC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 10A Through Hole TO-220FPAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH10LCD06FP Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220FPAC
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2 V @ 10 A