BYT79X-600,127
DigiKey Part Number
1740-1445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYT79X-600,127
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Through Hole TO-220FP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.38 V @ 15 A