STPS1H100A
DigiKey Part Number
497-3209-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3209-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3209-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1H100A
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
STPS1H100A Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 1 A