STP80N10F7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 1.189
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 930
Diodes Incorporated
In Stock: 18
Infineon Technologies
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
N-Channel 100 V 80A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220
STP80N10F7
DigiKey Part Number
497-14834-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP80N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STP80N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3100 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 40A, 10V