IRF100B202
DigiKey Part Number
IRF100B202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF100B202
Description
MOSFET N-CH 100V 97A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 97A (Tc) 221W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRF100B202 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
116 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4476 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
221W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.6mOhm @ 58A, 10V