STF100N10F7
DigiKey Part Number
497-13830-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF100N10F7
Description
MOSFET N CH 100V 45A TO-220FP
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 45A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STF100N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
61 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4369 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 22.5A, 10V