NTD24N06LT4G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTD24N06LT4G |
Description | MOSFET N-CH 60V 24A DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 24A (Ta) 1.36W (Ta), 62.5W (Tj) Surface Mount DPAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±15V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1140 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 1.36W (Ta), 62.5W (Tj) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 155°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package DPAK |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 10A, 5V | Base Product Number |