SMBJ33CA-TR
DigiKey Part Number
497-3005-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3005-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3005-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33CA-TR
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ33CA-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V