DCP3601NMR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCP3601NMR |
Description | 36 V, 1 A SYNCHRONOUS STEP-DOWN |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.85V 1 Output 1A SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Mfr | Voltage - Output (Max) 36V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 1MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Voltage - Input (Min) 3.3V | Base Product Number |
Voltage - Input (Max) 36V |