DCP3601NDMR
DigiKey Part Number
497-DCP3601NDMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-DCP3601NDMRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-DCP3601NDMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP3601NDMR
Description
36 V, 1 A SYNCHRONOUS STEP-DOWN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.85V 1 Output 1A SOT-23-6
Voltage - Output (Max)
36V
Frequency - Switching
1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
3.3V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V