CINT1175A4806K01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 100 ~ 240 VAC Input
CINT1175A1506K01
CINT1175A4806K01
DigiKey Part Number
271-2802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CINT1175A4806K01
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
2.5 A