CLC175US48
DigiKey Part Number
CLC175US48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLC175US48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 55W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLC175US48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3.5 A