SIT5001AI-2E-18E0-80.000000Y
DigiKey Part Number
1473-30979-2-ND - Tape & Reel (TR)
1473-30979-1-ND - Cut Tape (CT)
1473-30979-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5001AI-2E-18E0-80.000000Y
Description
MEMS OSC TCXO 80MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT5001AI-2E-18E0-80.000000Y Models
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
31mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
30mA
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V