3RA21201GA240BB4
DigiKey Part Number
3473-3RA21201GA240BB4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA21201GA240BB4
Description
STARTER DOL S0 4.5-6.3A 24VDC SC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 24VDC Supply 4.9A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RA21201GA240BB4 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
4.9A
Packaging
Box
Wattage - Load
3730 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Type
Module
Mounting Type
DIN Rail
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C