LC1D80SD
DigiKey Part Number
4008-LC1D80SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80SD
Description
CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 72VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80SD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
61.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
72VDC
Operate Time
130 ms
Release Time
35 ms
Contact Rating (Current)
80 A