DRA-CN048D05
DRA-CN048D05
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DRA-CN048D05
DigiKey Part Number
CC2328-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA-CN048D05
Description
SSR RELAY SPST-NO 100MA 0-48V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
EDA/CAD Models
DRA-CN048D05 Models
Category
Voltage - Input
3 ~ 12VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 48 V
Series
Load Current
100 mA
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C