TDS4501P.C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TDS4501P.C |
Description | TVS DIODE 45VWM 56VC 6DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56V Clamp 24A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-DFN (1.6x1.6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TDS4501P.C Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 1344W (1.344kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz |
Unidirectional Channels 1 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 46V | Package / Case 6-UFDFN |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 56V | Supplier Device Package |