TDS4001P.C
DigiKey Part Number
600-TDS4001P.CTR-ND - Tape & Reel (TR)
600-TDS4001P.CCT-ND - Cut Tape (CT)
600-TDS4001P.CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDS4001P.C
Description
TVS DIODE 40VWM 53VC 6DFN
Detailed Description
53V Clamp 24A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-DFN (1.6x1.6)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1120W (1.12kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
162pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
46V
Package / Case
6-UFDFN
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53V