BMH0701T16A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH0701T16A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH0701T16A2A
Description
MOTOR 70MM IP54 KEY ENC SINGLE16
Detailed Description
AC Motor Servomotor 8000 RPM 450W 240VAC
EDA/CAD Models
BMH0701T16A2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
191.2 / 1350
Power - Rated
450W
Series
Size / Dimension
Square - 2.760" x 2.760" (70.10mm x 70.10mm)
Diameter - Shaft
0.430" (10.92mm)
Length - Shaft and Bearing
0.910" (23.11mm)
Mounting Hole Spacing
2.360" (59.94mm)
Voltage - Rated
240VAC