UMPS-10-03.5-L-V-S-W-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UMPS-10-03.5-L-V-S-W-TR |
Description | CONN RCPT 10POS 2.00MM SMD SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Receptacle, Female Blade Sockets Connector Solder 0.079" (2.00mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UMPS-10-03.5-L-V-S-W-TR Models |
Category | Termination Solder |
Manufacturer Samtec Inc. | Features Solder Retention |
Series | Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Connector Type Receptacle, Female Blade Sockets | Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) |
Number of Positions 10 | Voltage Rating 650 V |
Pitch 0.079" (2.00mm) | Material - Insulation Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |