QSH-020-01-H-D-DP-A-K
DigiKey Part Number
QSH-020-01-H-D-DP-A-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH-020-01-H-D-DP-A-K
Detailed Description
40 Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QSH-020-01-H-D-DP-A-K Models
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
Height Above Board
0.128" (3.25mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)