ARC6-08-12.0-LU-LD-2-1
DigiKey Part Number
612-ARC6-08-12.0-LU-LD-2-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARC6-08-12.0-LU-LD-2-1
Description
CABLE ACCELERATE M-M 8PAIR 12"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Plug to Plug 1.00' (304.80mm) Blue Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ARC6-08-12.0-LU-LD-2-1 Models
Category
Cable Type
Flat, Twin Axial
Manufacturer
Samtec Inc.
Usage
Internal
Series
Length
1.00' (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Positions
8
Wire Gauge
34 AWG
Connector Type
Plug to Plug
Frequency - Max
56Gbps
Gender
Male to Male
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C