UP32-1-C-H-G-BMT-P24
UP32-1-C-H-G-BMT-P24
DigiKey Part Number
2223-UP32-1-C-H-G-BMT-P24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP32-1-C-H-G-BMT-P24
Description
USB PLUG, TYPE C, 3.2 GEN 1, BOA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1, Superspeed (USB 3.0)) Plug Connector 24 Position Board Edge, Straddle Mount
Category
Features
Solder Retention
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tube
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
20VDC