UP32-C-F-G-FL-1-P24
DigiKey Part Number
2223-UP32-C-F-G-FL-1-P24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP32-C-F-G-FL-1-P24
Description
CONN PLUG USB 3.2 TYPE C PCB RA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1, Superspeed (USB 3.0)) Plug Connector 24 Position Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UP32-C-F-G-FL-1-P24 Models
Category
Features
1.0µ"Finish Thickness
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Box
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 3A
Part Status
Active
Voltage - Rated
30VDC