RDS-16S-74385-45A-SMT
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-74385-45A-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-74385-45A-SMT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 42VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-16S-74385-45A-SMT Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.329" (8.35mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
No
Number of Positions
16
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.291" (7.40mm)