1210L010/90WR
DigiKey Part Number
18-1210L010/90WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1210L010/90WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1210L010/90WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L010/90WR
Description
1210L
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 90V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.5 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
90V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
250 mA
Approval Agency
cURus
Current - Max
10 A