RSX101MM-30TFTR
DigiKey Part Number
RSX101MM-30TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSX101MM-30TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RSX101MM-30TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSX101MM-30TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 1A Surface Mount PMDU
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSX101MM-30TFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 30 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
PMDU
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
390 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)