RB161MM-20TR
DigiKey Part Number
RB161MM-20TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB161MM-20CT-ND - Cut Tape (CT)
RB161MM-20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB161MM-20TR
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 1A PMDU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 25 V 1A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RB161MM-20TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
25 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
350 mV @ 1 A