EDZVT2R3.9B
DigiKey Part Number
EDZVT2R3.9BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R3.9BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R3.9BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R3.9B
Description
DIODE ZENER 3.9V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 150 mW ±3% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVT2R3.9B Models
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±3%
Base Product Number
Power - Max
150 mW