2SB1188T100R
DigiKey Part Number
2SB1188T100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SB1188T100RCT-ND - Cut Tape (CT)
2SB1188T100RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SB1188T100R
Description
TRANS PNP 32V 2A MPT3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 32 V 2 A 100MHz 2 W Surface Mount MPT3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
180 @ 500mA, 3V
Mfr
Power - Max
2 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
32 V
Supplier Device Package
MPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
800mV @ 200mA, 2A