PE-1210CCMC601STS
DigiKey Part Number
553-PE-1210CCMC601STSTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PE-1210CCMC601STSCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PE-1210CCMC601STSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-1210CCMC601STS
Description
CMC 1A 2LN 600 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 600 Ohms @ 100 MHz 1A DCR 120mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE-1210CCMC601STS Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
120mOhm
Manufacturer
Pulse Electronics
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.079" (2.00mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Current Rating (Max)
1A