TS09-63-25-R-260-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS09-63-25-R-260-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-TS09-63-25-R-260-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS09-63-25-R-260-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS09-63-25-R-260-SMT-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
EDA/CAD Models
TS09-63-25-R-260-SMT-TR Models
Outline
6.10mm x 3.70mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Actuator Material
Polyphthalamide (PPA)
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Rectangular Button
Mechanical Life
40,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm